x
CE 17092 Testi § Yükümlülükler

CE EN17092 Korumalı Motosiklet Kıyafeti Testi

Avrupa Ekonomik Alanında (AEA) serbest dolaşımda bulunan birçok üründe CE harflerini görürüz. Avrupa' ya Uygunluk anlamına gelen bu işaret Topluluk içinde satılan ürünlerin asgari güvenlik, sağlık ve çevre koruma gereklerine göre denetlendiğini/ değerlendirildiğini gösterir. CE sertifikası, motosiklet koruma ekipmanları için de geçerlidir. CE onayı, ceketlerdeki koruma özelliklerinin belirli AB standartlarına uygun olduğunu gösterir. Bu onay, sürücülerin güvenliğini artırmak için tasarlanmış ürünlerin kullanıldığını garanti eder. CE onayı, ceketin dayanıklılığı, darbe emilimi ve yırtılma direnci gibi faktörlere göre testlerden geçer ve değerlendirilir.

Bir motosikletçinin karşılaşacağı risk veya tehlikenin derecesi, sürüş türü ve kazanın niteliği ile yakından bağlantılıdır. Motosiklet sürücülerinin sürüş faaliyetlerine ve risklerine uygun koruyucu giysilerini dikkatli bir şekilde seçmeleri çok önemlidir.

Sınıf AAA - Bölüm 2: Yüksek koruyuculu giysiler

Bu sınıf, en yüksek risklere karşı en üst düzey korumayı sağlar. Örneğin, tek parça veya iki parça takılan giysiler gibi. Ancak, bu giysilerin ağır olması ve rahatsız edici olması beklenir, bu yüzden çoğu sürücü bunları belirli sürüş etkinlikleri için uygun bulmaz.

Sınıf AA - Bölüm 3: Orta düzey koruyucu giysiler

Bu sınıf, çeşitli sürüş etkinliklerinin risklerine karşı ikinci en yüksek koruma seviyesini sağlar. Örneğin, kendisiyle giyilen veya diğer giysilerin üzerine giyilen giysiler gibi. Bu giysiler, AAA giysilerinden daha az ergonomik ve hafif olma eğilimindedir, bu da bazı sürücülerin belirli sürüş etkinlikleri için uygun bulmayabileceği anlamına gelir.

Sınıf A Bölüm 4: Hafif işlere yönelik koruyucu giysiler.

Bu sınıf, üçüncü en yüksek koruma seviyesini sağlar. Örneğin, çok sıcak ortamlarda giyilen giysiler gibi. A giysileri, sunduğu korumaya göre en az ergonomik ve hafif olma eğilimindedir.

Sınıf B - Bölüm 5: Hafif hizmet aşınmaya karşı koruma giysiler

Bu sınıf, A giysilerinin sıyrık korumasını sağlayan ancak darbe koruyucularını içermeyen özel giysiler içindir. B giysileri darbe koruması sağlamaz ve tam koruma için en azından omuz ve dirsek darbe koruyucuları gibi sertifikalı koruyucularla giyilmesi önerilir.

Sınıf C - Bölüm 6: Darbeye karşı koruyucu takım elbiseler

Bu sınıf, yalnızca bir veya daha fazla darbe koruyucusunu yerinde tutmak için tasarlanmış özel giysiler içindir. C giysileri, darbe koruyucu(lar) tarafından korunan bölgeler için darbe koruması sağlar ancak tam koruma sağlamaz.

 

CE 17092 Testi Nasıl Yapılır?

Giysinizin performansı MNA Laboratuvarları San. Tic.Ltd .Şti Onaylanmış Kuruluş numarası 2841 (Küçükbakkalköy Mahallesi Yenidoğan Cad.No:21 Ataşehir/ İstanbul), EN 17092-2020 teknik gerekliliklerine uygun olarak gerçekleştirilen laboratuvar test prosedürüne dayanmaktadır.

Darbe aşınma direnci (Darmstadt Aşınma Direnci Testi)
Dünyanın önde gelen test laboratuvarı Ricotest Italy tarafından gerçekleştirilen bu test, gerçek bir beton yol yüzeyinde değişken başlangıç ​​hızlarından durma noktasına kayarken, ortalama bir sürücü tarafından giyildiğinde (75 kg vücut kütlesi ve 1,75 m yükseklik) koruyucu giysiler üzerine uygulanan stresi simüle eder. Çıkarılabilir tüm astarlar (örneğin, su geçirmez veya termal) giysiden çıkarılır ve en zayıf kombinasyon (lar) test edilir. Bir seferde, malzemenin üç numunesi çözgü, atkı ve 45 derece tutuculara monte edilir. Daha sonra beton bir karonun üzerine yerleştirilmiş dönen kollara tutturulurlar. İstenilen hıza ulaşıldığında, numuneler yüzeye etki eder ve doğal bir şekilde durur. Numuneler delik açmazsa, test iki kez daha tekrarlanır. Geçmek için, vücuda en yakın tabakada herhangi bir yönde 5 mm veya daha fazla açıklığa sahip delikler bulunmayacaktır.

 

Dikiş mukavemeti ve yapısal kapamalar
Her farklı dikiş tipi, fermuar ve koruyucu cep dikişi, EN 17092-1: 2020'de ayrıntılı olarak açıklandığı gibi ilgili bölgelere göre dikiş mukavemeti açısından değerlendirilmelidir. Dikişler ve yapısal kapaklar EN 13594: 2015'e göre test edilir.


Yırtılma mukavemeti
Tekstil giysiler için, yapısal olarak güçlü katman ve darbe koruyucu cepleri oluşturan her malzemenin çözgü yönünden üç numune ve atkı yönünden üç numune alınır. Bunlar daha sonra EN ISO 3377-2: 2016'ya göre test edilir. Deri giysiler için hem paralel hem de dikey yönlerden alınan üç numune EN ISO 4674-1: 2016'ya göre test edilir. Malzemeler ayrı ayrı değerlendirilir ve bir kombinasyonun parçası olarak test edilemez.

RİSK KATEGORİ BÖLGELERİ:

Bir koruma sınıfı atamaya yönelik performans gereklilikleri, kaza durumunda alanın mekanik strese maruz kalma olasılığına göre tanımlanan giysinin “risk kategorisi bölgeleri” için özel performans gerekliliklerine dayanmaktadır.
AŞAĞIDAKİ GİBİ ÜÇ BÖLGE VARDIR:

Bölge 1: Motosikletçilerin koruyucu giysilerinin yüksek hasar riski taşıyan alanları; Darbe, aşınma ve yırtılma.

Bölge 2: Motosikletçilerin koruyucu giysilerinin olduğu alanlar orta düzeyde hasar riski taşır; aşınma ve yırtılma.

Bölge 3: Motosikletçilerin koruyucu giysilerinin hasar riski düşük olan bölgeleri; yırtılma.


BÖLGE - 1.jpg (1.05 MB)

Sürücü sürüş pozisyonundayken ceket ve pantolon ayrı ayrı yeterli bir örtüşmeye sahip olmalıdır. Koruyucular (sırt/göğüs/bacak koruyucuları) içeren giysiler için: motora oturur pozisyondayken bu koruyucuların kaplaması amaçlanan alanlarda doğru konumlandırıldığını ve koruyucu bağlama sistemlerinin doğru şekilde sabitlendiğini kontrol edin.

Motosiklet sporları da birçok spor aktivitesi gibi riskli ve tehlikeli olabilir. Doğru ürün ve beden seçimi yapmanız güvenliğiniz açısından önemli olup bunun sorumluluğu 3. kişileri bağlamaz.

Satın aldığınız ürünün güvenlik ve yıkama talimatını okumakla yükümlüsünüz.

The Biker Jeans ürünleri her ne kadar güvenliğinizi artırmak için titizlikle üretilse de nasıl ve hangi şartlarda kullanıldığını bilmediğimiz için sizi her koşulda koruyacağına garanti veremeyiz. Bundan dolayı her ne koşulda olursa olsun; ölüm veya kişisel yaralanmalardan The Biker Jeans sorumlu tutulamaz.

İş elbisesi olarak kullanılaz. (Moto kurye ve motosikletli polis, zabıta, acil sağlık hizmetleri çalışanlarının görev kullanımları için uygun değildir.)

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.